OYKA Kağıt Ambalaj

Çaycuma’da iki ayrı fabrikada üretim ve dünyanın birçok ülkesine ihracat yapmakta, Standart Kraft Kağıt, Klupak Kraft Torba Kağıdı, Ambalaj Kağıdı, Yaş Mukavemet Kağıdı, HP Klupak Kraft Torba Kağıdı, Kraftiner Kağıdı ile 4 kat 8 renge kadar kraft kağıt ve dışı beyaz ara katlarda polietinli sanayi tipi torba üretmektedir.

Kağıt Nedir?

Odun, saman gibi bitkisel maddelerin liflerinin (fiber) saçaklandırılarak birbirine bağlanması ile oluşturulan üzerinde baskı yapılmaya elverişli tabakaya kağıt denir.

Kağıt, ilim ve kültürün yayılıp gelişmesinde çok büyük bir rol oynamıştır ve satın alma, değiş tokuş gibi ticari faaliyetlerde ilk para mantığının başlangıcı olmuştur. Yazma, taşıma ve muhafazasındaki kolaylıklar, her hangi bir yerdeki ilim ve bilginin çok kısa bir zamanda dünyanın her tarafına kolayca yayılmasını temin etmiş, böylece bugünkü medeniyete ulaşılmasının başlıca vasıtalarından birisi olmuştur.

Kağıt Nasıl Üretilir?

Kağıt imalatı yapılan tesisleri; Selüloz ve Kağıt Fabrikaları olarak ikiye ayırmak mümkündür. Ancak günümüzde hem kağıt hem de selüloz üretimi yapan entegre tesisler olarak kurulmaktadır.

01

Kağıdın hammaddesi olan ağaçlar kesilip tomruk ve odun haline getirilir.

02

Kabuğu soyulan odunlar 50 x 50 mm boyutlarında küçük yongalar haline dönüştürülür.

03

Üretilmek istenen kağıt cinsine bağlı olarak; yongalar selüloz fabrikalarında kimyasal pişirme veya öğütüm gibi farklı işlemlerden geçirilerek farklı selüloz çeşitleri elde edilir.

04

Elde edilen selüloz; kağıt fabrikalarında önce öğütüme tabi tutulup elyafların saçaklandırılması sağlanarak bağ yapma özellikleri arttırılır. Ardından içine bazı kimyasal maddeler katılarak mukavemet vb. özellikleri arttırılır.

05

Selüloz, kağıt hamuru haline getirildikten sonra kağıt makinesine pompalanır. Kağıt hamuru önce hamur kasasından geçip ve elek üzerine gelir. Kağıt hamuru elek üzerinde artık kağıt şeklini almaya başlar

06

Kağıt, elek üzerinden geçerek pres grubuna gelir. Pres grubunda kağıdın kuru maddesi arttırılır. Pres grubundan çıkan kağıt kurutma bölümüne gelir.

07

Pres grubundan çıkan kağıt kurutma bölümüne gelir.

08

Kurutma bölümünde nihai kuruluğuna ulaşan kağıt bir silindir üzerine sarılarak müşterilerin istediği boyutlarda kesilmek üzere bobin kesme makinesine gönderilir. Bobin kesme bölümünden çıkan kağıt ambalajlanarak müşteriye gönderilir.

Geri Dönüşüm Kağıtlar

Atık kağıt geri dönüşüm döngüsünde hammadde olarak kabul edilir. Herhangi bir kullanım alanında fonksiyonu tamamlayarak atılan tüm kağıt çeşitleri ve kartonlar atık kağıt olarak kabul edilir.

Kağıt geri dönüşümü uygulanabilirlik açısından en kolay olan maddedir. Kağıt ve ambalaj atıkları atık zincirinde büyük miktarda yer alırlar. Kağıdın geri dönüşümü çevreye çok büyük ölçüde fayda sağlamaktadır.

Temizlenmiş ve arıtılmış kağıt hamuru, üretim/kullanım amacına göre üretim için hazır hale getirildikten sonra ya tek başına kullanılır ya da içine saf ağaç lifi ilave edilerek karıştırılarak kullanılır.

OYKA Kağıt Ambalaj

OYKA Kağıt Ambalaj, kraft kağıt ve kraft kağıttan mamül torba üretimi konularında faaliyet göstermektedir.
Kağıt üretiminde yıllık üretim kapasitesi 100.000 ton olup, Kağıt torba üretiminde 220 milyon adettir. Üretim şu tesislerde gerçekleştirilir.

SELÜLOZ KAĞIT FABRİKASI

OYKA Çaycuma Kağıt Fabrikası Türkiye’de faaliyet gösteren tek entegre kraft kağıt fabrikasıdır. Tesis, kendi ürettiği selülozdan Standart Kraft Kağıt, Ambalaj Kağıdı, Klupak Kraft Torba Kağıdı, Yaş Mukavemet Kağıdı, HP Klupak Kraft Torba Kağıdı ve Kraftiner kağıtlarını üretmektedir.

KAĞIT TORBA FABRİKASI

Çimento sektöründe yıllık 80 milyon adet kapasite ile 1963 yılından beri Adana Torba Fabrikası olarak faaliyet gösteren tesis 1998 yılında OYAK tarafından satın alınmıştır. 2002 yılında OYKA Kağıt Ambalaj San. ve Tict. A.Ş. adını almıştır. Mevcut torba hattı 2014 yılından itibaren Çaycuma tesislerinde faaliyetini sürdürmektedir. Çimento dışı sektörlerde gelişen pazar koşulları ve müşteirlerin ihtiyaçlarına uygun torba taleplerini karşılamak amacı ile 2008 yılında 70 milyon adet üretim kapasitesi ile Çaycuma Kağıt Torba Fabrikası kurulmuş, Temmuz 2011 itibari ile de 70 milyon adet üretim kapasiteli üçüncü bir torba hattı devreye alınmıştır. Gıda, tohum, kimya, maden, alçı ve çimento sektörleri için8 renkli baskı makinesi Türkiye’de ilk kez Çaycuma Fabrikası’nda devreye alınmış ve sektörün kullanımına sunulmuştur.